מוסיקה על פני המים מאת הנדל

 

גאורג פרידריך הנדל  כתב את היצירה לאור הזמנה שקיבל ממעבידו - המלך ג'ורג' הראשון. היצירה ציינה אירוע חשוב ביותר בתאריך 17 ליולי 1717  (בחו"ל כותבים את החודש לפני היום והשנה כך שיוצא בתאריך זה   7.17.1717  - תאריך "יפה" שכדאי לציינו בצורה מיוחדת)

המלך ג'ורג' ופמליה גדולה של מכובדים מאנגליה התאספו לרגל פתיחת גשר חדש מעל לנהר התמזה בוויטהול. הפמליה שטה בסירה גדולה במעלה הנהר, עד צ'לסי.

שם הם אכלו ארוחת ערב מפוארת ונשארו עד שלוש בלילה.

החבורה חזרה חזרה בסירה ומצוין בכתבים שהמלך שב לסט ג'ימס בשעה ארבע וחצי.

נאמר כי המוסיקה של מלחין החצר הייתה מצוינת והנעימה את השהייה והשייט. המלך אהב כל כך את המוסיקה שהוא ביקש שתנוגן שלוש פעמים, בדרך הלוך וחזור.

הפרטיטורה המקורית של היצירה אבדה והעותקים שהגיעו לידינו מחולקים לשלוש סוויטות לפי סולם. (פה מאג'ור, סול מאג'ור ו רה מאג'ור).

בביצועים שונים ניתן למצוא גם ערבוב של הקטעים כיוון שאיש אינו יודע בוודאות באיזה סדר הם בוצעו במקור.

השימוש בקרן היער הוא מיוחד שכן כלי זה לא הופיע לפני כן באף יצירה באנגליה.

הנדל ניצל את האפשרות לכתוב לכלי זה בשילוב עם חצוצרה משום שמוסיקה זו בוצעה בחוץ - על המים.

תזמורת בארוק מכילה, כפי שלמדתם, תפקיד הנקרא "בסו קונטינואו", אשר בו מופיעים צ'לו וכלי מקלדת - בדרך כלל צ'מבלו. ביצירה זו, היו צריכים הנגנים לשבת בסירה. כיוון שלהעלות צ'מבלו לסירה זה קצת מסובך ותופס מקום, החליט הנדל לרשום את תפקיד הקונטינואו לצ'לו ולאוטה - כלי הפריטה שקדם לגיטרה.

אפשר לשער כי אחת הסיבות שהתווים המקוריים הלכו לאיבוד היא אותה סיבה לכתיבת היצירה - נגינה בזמן שיט על נהר התמזה. כולנו מנוסים כבר בפגעי הרוח, המים והגשם בזמן הופעות בחוץ נכון?! כנראה שהתווים פשוט עפו או נרטבו ונזרקו לאחר ההופעה.

דף זה, כמו כל דפי האתר מיועד לתלמידי ספרות המוסיקה של יוסי מאוטנר

כל הזכויות שמורות